• این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • 021-44869502-3

مقدمه
بر اساس پيش پا افتاده ترين تصور و برداشت اكثر مردم بر اين باور هستند كه از يو پي اس (UPS) صر فاًَََ براي مواقعي استفاده كنند كه برق مي رود و مي توانند از آن به عنوان يك باتري استفاده كنند ولي اين يك باورغلط است.
UPS اصولاً مواقعي به كار مي آيد كه در برق شهر نوساناتي ايجاد شود ممكن است به قسمت هاي حساس كامپيوتر مانند هارد ديسك يا مادربورد آسيب هاي جدي وارد سازد در اين مواقع UPS برق متناوب شهر را به وضعيت ثابت تبديل نموده وپس از آن برق وارد كامپيوتر مي شود تا مشكلي براي سيستم پيش نيايد
در این مقاله ابتدا توضیحاتی دررابطه با UPS و در بخش بعد به بررسی انواع اختلالات رايج در برق شهر برای درک اهمیت UPS ها وپارامترهای مهم جهت خرید UPS می‌پردازیم و بعد ساختار UPS و مدل های آن را و در آخر به بررسی UPS در بازار ایران خواهیم پرداخت.

 

ادامه مطلب...

یو پی اس چیست؟

دستگاهی الکترونیکی است به منظور تامین پیوسته انرژی برای دستگاه‌های مصرف کننده که به اختلالات موجود در شبکه و قطع برق حساس بوده و به دلیل ضرورت و حساسیت‌های فوق العاده زیاد جزو تجهیزات حیاتی مجموعه‌های کامپیوتری، مخابراتی، کنترل و ابزار دقیق، ازمایشگاهی و بیمارستانی می‌باشند.
کاهش یا افزایش ناگهانی ولتاژ، تغییر فرکانس، انواع اعوجاج لحظه ای یا دايم، نمونه‌هایی از مشکلات ایجاد شده بر روی شبکه‌های برق شهری می‌باشند. دستگاه های الکترونیکی پیشرفته و حساس (نظیر سیستمهای کامپیوتری، تجهیزات مخابراتی و پزشکی) با توجه به کاربردهای ویژه و حساسی که دارند نیازمند تجهیزات ضروری مانند منبع تغذیه بدون وقفه و نسبتا دقیق بوده تا ولتاژ و فرکانس ثابت و قابل اطمینان را تامین نماید.
دستگاه UPS از وسایل ضروری کامپیوترها محسوب می‌شود. به عنوان مثال در صورت وجود کوچکترین اغتشاش در برق شهر بخش کنترل کامپیوتر، با تولید یک پالس موجب خاموش و روشن شدن مجدد (Restart) کامپیوتر می‌‌گردد. لذا با این عمل اطلاعاتی که در حافظه RAM سیستم وجود دارد، از بین رفته و زیان های جبران ناپذیری به کاربر وارد شده و حاصل کار کاربر در چند لحظه از بین می‌رود.
در مورد سایر سیستم‌های حساس نظیر دستگاه‌های مخابراتی و شبکه‌های اطلاعاتی نیز با قطع یا تغییر مشخصات منبع تغذیه، هماهنگی بخشهای مختلف دستگاه بهم خورده و بر اثر قطع و وصل‌های متوالی، علاوه بر صدماتی که به قطعات دستگاه وارد می شود، عملکرد کل سیستم با اختلال مواجه می‌گردد. با توجه به مطالب فوق، نیاز به وجود دستگاهی که بتواند جایگزین مناسبی برای برق شهر در مواقع اضطراری گردیده و با حذف اختلالات شبکه تغذیه مدارات حساس را بر عهده گیرد، نمایان می شود.

ادامه مطلب...

زیر مجموعه ها

  1. نام و نام خانوادگی(*)
    ورودی نامعتبر است
  2. ایمیل(*)
    ورودی نامعتبر است